14.6.2026

Laakson liljoja





🌿🌿🌿🌿🌿🌿🌿🌿🌿


On erityistä onnea
saada poimia
kimppu kukkia
suoraan pihalta

- Una Reinman



🌿🌿🌿🌿🌿🌿🌿🌿🌿


Sunnuntaina 14.6. on yhteispohjoismainen Luonnonkukkien päivä, jonka teemalajina on kielo Convallaria majalis, #convallariamajalis. 

Muutama kielon kukka on ihana lisä luonnonkukkakimpussa tuomassa tuoksua.

Kielojen poimiminen on pääosin sallittua, mutta siihen liittyy alueellisia poikkeuksia. Tarkista aina kyseisen alueen säännöt ennen poimimista.

Etelä-, Keski- ja Itä-Suomessa: Kielo on rauhoittamaton luonnonkukka, joten sitä saa poimia jokaisenoikeudella.

Pohjois-Suomessa (Lappi, Kainuu ja Pohjois-Pohjanmaa): Kielo kuuluu alueellisesti rauhoitettuihin kasveihin. Pohjoisessa sitä ei saa poimia, vahingoittaa eikä ottaa elävänä tai kuolleena talteen.

Luonnonsuojelualueet: Kansallispuistoissa ja luonnonpuistoissa kukkien poimiminen on yleensä kiellettyä.

Turvallisuus ja hyvät poimintatavat:

Kielo on erittäin myrkyllinen, koko kasvi, erityisesti lehdet ja marjat. Pese aina kätesi kielojen käsittelyn jälkeen.

Poimi kieloja vain sen verran kuin tarvitset ja vältä esiintymien hävittämistä. 




 


Kielossa on todella voimakas tuoksu. Joillekin jo tämän kokoinen kimppu saattaa olla jo aivan liian tuoksuvainen... 



💚




Lisää Luonnonkukkien päivästä:

Suomen luonnonsuojeluliitto

Luonnonkukkien päivän fb-sivusto




🌿🌿🌿🌿🌿🌿🌿🌿🌿




Ei kommentteja: