Koko joulukuu on ihmisoikeuksien kuukautta ja tänään on ihmisoikeuksien päivä, joka perustettiin, kun YK julisti sen vuonna 1950. Tämän asiakirjan luominen oli maailman johtavien maiden huuto ympäri maailmaa ja toi selvästi esiin, että asuinpaikastamme, uskomuksistamme tai rakkaudestamme riippumatta me kaikki ansaitsemme yksilöllisesti ihmiskunnan perustarpeet.
Ihmisoikeuksien yleismaailmallinen julistus julistaa luovuttamattomat oikeudet, jotka jokaisella ihmisellä on, lukuun ottamatta rotua, sukupuolta, ihonväriä, kieltä, uskonnollisia vakaumuksia, poliittisia (tai muita) mielipiteitä, kansallista alkuperää, omaisuutta, syntyperää tai mitään muuta asemaa.
Tämä on maailman käännetyin asiakirja, joka on saatavilla yli 500 kielellä. Ihmisoikeuksien yleismaailmallinen julistus on ollut ensimmäinen merkittävä askel eteenpäin sen varmistamisessa, että jokaisen ihmisen oikeuksia kaikkialla maailmassa suojellaan.
Perustavanlaatuisimmista ihmisen tarpeista, kuten ruoasta, suojasta ja vedestä, aina ilmaiseen ja sensuroimattomaan tietoon asti, nämä asiat ovat olleet kyseisen päivän tavoitteita ja kunnianhimoisia päämääriä.
Joka vuosi ihmisoikeuksien päivänä järjestetään tapahtumia, kokoontumisia ja konferensseja ympäri maailmaa, jotka on omistettu näiden ihanteiden toteuttamiselle varmistaakseen, että jokaisen ihmisen perusihmisoikeudet asetetaan etusijalle globaalilla näyttämöllä.
Amnesty International
Tämä yli 10 miljoonan ihmisen maailmanlaajuinen liike ottaa oikeudenmukaisuuden vakavasti. Politiikasta tai uskonnosta riippumaton organisaatio mobilisoi ihmisiä tekemään maailmasta paikan, jossa ihmisoikeuksista nauttivat kaikki.
Human Rights Watch
Tämä ryhmä tutkii ja raportoi ihmisoikeusloukkauksista. Ryhmään kuuluu yli 450 ihmistä noin 70 eri maasta ja auttaa lain, liiketoiminnan, politiikan ja muiden asioiden parissa.
Lakimiesten ihmisoikeuskomitea
Tämä tasa-arvoa tavoitteleva organisaatio koostuu ammattivapaaehtoisista, joiden tavoitteena on kunnioittaa, suojella ja edistää ihmisoikeuksia kaikkialla maailmassa.
Yhdistyneiden Kansakuntien säätiö
#HumanRightsDayYK:n verkoston tietoisuuden ja tuen lisääminen, jotta joitakin maailman haavoittuvimmista ihmisistä voidaan auttaa.
#UniversalHumanRightsMonth
#StandUp4HumanRights
#InternationalHumanRightsDay
🤍
🤍
♡
Tänään on myös Nobel-palkintopäivä
#NobelPrize
#AlfredNobel
#NobelPrizeDay
#NobelDay
#NobelPrizeCeremony
Tänään on myös Nobel-palkintopäivä
#NobelPrize
#AlfredNobel
#NobelPrizeDay
#NobelDay
#NobelPrizeCeremony
♡
Nyt vietetään lisäksi käsienpesuviikkoa.
♡
Ja ettei joulukalenteri ihan unohtuisi, tänään olisi hyvä päivä tehdä piparkakkutaikina jo valmiiksi!Itse tehty piparitaikina säilyy jääkaapissa kelmuun käärittynä tyypillisesti 2–3 päivästä jopa pariin viikkoon, mutta useimmat lähteet suosittelevat 1–2 viikkoa parhaan laadun säilyttämiseksi, ja taikina jopa paranee vanhetessaan hieman.Ja voihan siitä paistaa jo pienen koe-erän, että tietää ovatko kaikki maut kohdillaan...
🤎🤎🤎


Ei kommentteja:
Lähetä kommentti